SSV2023 Kenttäranking

Tasot ja luokat

Harrasteluokka
  1. KO Helppo C
  2. RE 60/80 cm
    1. Suorituskorkeus 80 cm
  3. ME 80 cm
Tutustumisluokka
  1. KO Helppo C
  2. RE 90/95 cm
  3. ME 90 cm
Helppo luokka
  1. KO Helppo B
  2. RE 90/95 cm
    1. Suorituskorkeus 95 cm
  3. ME 90 cm
CIC1
  1. KO Helppo A
  2. RE 100/105 cm
    1. Suorituskorkeus 105 cm
  3. ME 100 cm
CIC2
  1. KO Helppo A
  2. RE 110 cm
  3. ME 100 cm
CIC3
  1. KO Vaativa B
  2. RE 120/125 cm
    1. Suorituskorkeus 125 cm
  3. ME 120 cm

Infoa kenttärankingista

  • Kenttäranking on Sommersolverv-kilpailukonseptin vastine kenttäratsastuskilpailuille, jossa osakilpailut kisataan lajikilpailujen seassa osittain samoissa luokissa
    1. Järjestelmä lisää ratsukon automaattisesti rankingiin, jos sen osallistuminen on tehty oikeisiin luokkiin ja mahd. annetut luokkien suorituskorkeudet riittävät
  • Palkintojenjako tapahtuu viimeisenä kilpailupäivänä
    1. Kenttärankingissa sijoittuneet ratsukot palkitaan tasoa vastaavan maastoesteluokan palkintojenjaon jälkeen
    2. Lisäksi parhaan kenttäratsukon ruusuke jaetaan CIC3-tason palkintojenjaon yhteydessä

Pisteytyksestä

Kenttärankingissa hyödynnetään sovelletusti kenttäratsastuksen pisteytystä ja tasoina hyödynnetään KERJ:n ohjeita ilman säkäkorkeus-/roturajoituksia
  • Kouluratsastuksen virhepisteet: 100 %:sta vähennetään saatu kouluratsastustulos
  • Esteiden ja maastoesteiden virhepisteet huomioidaan sellaisenaan
Hylätty tulos missä tahansa osakokeessa tarkoittaa hylättyä tulosta myös kyseisen tason kenttärankingissa
  • Samalla ratsukon osallistumisoikeus samaan kenttäranking-tasoon kuuluviin seuraavien päivien luokkiin raukeaa
Parhaan kenttäratsukon palkinto jaetaan ratsukolle, joka on saavuttanut kaikista kenttäranking-luokista pienimmän kokonaisvirhepistemäärän
Luokissa yhteensä
?
ratsukkoa
Osallistujat; Kenttäranking, CIC1: (20 os.)
01Arlo Casadei - Callsign Charlie
02Emily Sterrenbos - ROLLING Number 505
03Verona Lapinlahti - Winzet
04Laura Alaja - Petronella X
05Olivia Arpiainen - Prince of Hearts
06Verona Lapinlahti - Hulina-Vilinä
07Julia Knezevic - Lr' Miliano
08Judy Caddel - VHJ Lonely Lover
09Casandra Stanwish - Cannarlee
10Heini Porter - Par Hazard
11Annabel Kastehelmi - Kastehelmen Michigan
12Kerkko Kuparinen - Caz
13Vera Karonen - Edwins Bummer
14Ekaterina Golovka - Priton Djinn
15Emilia Lähteenmäki - Totren
16Lilyana Arpiainen - Chausiku
17Jesse Ivanenko - Nevada angel
18Jesse Aro - Engine
19Kristina Vuoksela - Aarnion Kuutamolla
20Lisa Rajalampi - A.D. Pandora
Osallistujat; Kenttäranking, CIC2: (29 os.)
01Devora Falcen - Mechanix
02Toby Oaks - Betrayal
03Jannica Holmberg - Jamaica NIP
04Elena Sterrenbos - TK Aardige Vrouw
05Renee Petersen - Lr'Limited Edition
06Rhysand Eichler - BAFF Domitrius ox
07Isabel Kasteharju - Angels Ring
08Sofia Kultasaari - Redstone xx
09Lennart Rönnqvist - OWR Mozilla
10Sofia Kultasaari - Misery Is My Middlename
11Ava Pulkkanen - Zenzi
12Jenna Vaahtera - Magicka
13Cannon Dahl - RR Blank Space
14Minea Pajari - Calvin M!
15Ashley Zuckerberg - Abracadabra
16Vera Karonen - Zero to Hero
17Viljo Karonen - BAFF Sadie Adler
18Eemeli Wilkman - Dragon Lady HAH
19Eemeli Wilkman - Rosegarden's Bumblebee
20Emily Daukes - Cioccolato
21Oskari Käkiharju - Hatepinklovepink
22Rhea Auclair - Efrael ez Ezekiel
23Ellen Ariti - Burning comet
24Kristina Vuoksela - Even Glimmer Wish
25Alyssa Brimnes - Underwriter
26Samuel Haapalinna - Draconis Lupine Z
27Agnieszka Nadolny - Oizys Prime
28Alisa Suomalainen - SANI Ellusion
29Marcel Cedrone - Obsidienne
Osallistujat; Kenttäranking, CIC3: (29 os.)
01Joachim Jansen - Californication
02Ulrich Kiesinger - Ashgarth Argante
03Sierra Monterrosa - D.E. Dostoevsky
04Ville Mäkelä - Mechanix
05Vilhelm Routakorpi - RTK Phoenix Song
06Dochas Misang - Selfless G.
07Jannica Holmberg - A.D. Mandy II
08Elena Sterrenbos - GH Silver Storm
09Niko Lintunen - Solarus II
10Aifric Flockhart - K. O. SuperShook
11Olivia Arpiainen - CS When I Do It, I Do It With Rolex
12Rosabella Autio - Scamander HAH
13Jemina Vaahtera - Tomorrow's Dreams
14Vladimir Kozlov - K. O. Re-Echo Roar
15Ciarán O'Muireadhaigh - Cavalier
16VIljam Vaaksi - Flannacán Coup
17Naella Wahlman - Riginaetta
18Jere Piippo - Lusö Dorian G
19Cecilia Kastehelmi - Kastanjan Catch It
20Lex Karlsson - Carnelian Gold NBD
21Miia Linkola - Mielikuvitusmatkan MacGyver
22Sofija Kačinskienė - Lebeau Prime
23Reine Rosenkranz - Adrielle RGS
24Ellen Ariti - All around fancy
25Jesse Ivanenko - Look at me
26Ville Mäkelä - CSN Piece Of Cake
27Kieran Cuthed - Ramona II
28Shiori Otani - Have Blackbird
29Alexiina Center - Orange Wood's Lumious